Pojęcie autolaweta bywa dość powszechnie stosowane, dlatego wiele osób mogło się z nim zetknąć. Zdarza się jednak, że nie do końca bywa ono dobrze rozumiane. Kierowcy często używają tego pojęcia zamiennie do terminu laweta, traktując je jako synonimy. Jedno i drugie służy przecież do pomocy drogowej, dlatego nie może być aż tak różne od siebie. Nie jest to do końca słuszne, gdyż istnieją pewne różnice, które mogą wskazywać, że są to dwa oddzielne pojazdy. Czym zatem jest autolaweta i do czego tak naprawdę służy? Informacje na ten temat już poniżej.

Laweta vs. autolaweta

Termin laweta stosuje się przeważnie do określenia przyczepy, która ma służyć do przewozu samochodów. Stosuje się ją jako auto do pomocy drogowej kierowcom, którzy mieli kolizję samochodową bądź wykryli jakąś usterkę, jaka uniemożliwia im dalszą jazdę. Jeżeli jednak mówimy o autolawecie, to mamy na myśli pojazd, który przeznaczony jest przede wszystkim do transportu samochodów na specjalnej platformie samochodu, który został wcześniej do tego przystosowany. Chodzi nam zatem o każdy pojazd, jaki ma służyć to transportowania samochodów, czy przedmiotów o większych gabarytach. Autolaweta nie będzie jednak tylko i wyłącznie przyczepą. Jest to cały pojazd, jaki ma nadawać się do udzielania pomocy drogowej.

Do czego służy laweta?

Laweta służy przede wszystkim do holowania innych pojazdów, które uległy kolizji. Jest to pojazd pomocy drogowej, który bywa najczęściej stosowany. Laweta ma naprawdę ogromne spektrum możliwości wykorzystania pomoc-drogowa-holowanie-Łódźw dziedzinie autoholowania. Wykorzystuje się ją nie tylko do samochodów uszkodzonych, czy powypadkowych. Lawetę zastosować możemy dodatkowo do holowania sprzętu specjalistycznego. Możemy więc na niej przewieść poza zwykłymi pojazdami również cały sprzęt budowlany, wózki widłowe, przyczepy campingowe, a nawet masywne maszyny rolnicze. Ogółem rzecz biorąc, wszystko co jest trudne do przetransportowania, załadować można właśnie na lawetę. Często na lawecie przewozi się także nowe samochody prosto do dealerów samochodowych.
Jeśli dana laweta została wyposażona w wyciągarkę, posłużyć może nam w jeszcze kilku innych sytuacjach, do których zaliczamy stawianie na koła przewrócone samochody, oraz wydobywanie pojazdów z rowów.

Laweta i autolaweta

Autolaweta i laweta nie są zatem pojęciami synonimicznymi, aczkolwiek nie różnią się od siebie aż tak bardzo. Stosowanie ich zamiennie nie będzie karygodnym błędem, jednak będzie się nieco mijać z rzeczywistym stanem rzeczy. Oba te pojazdy służą przecież do pomocy drogowej i stosowane są w podobnych sytuacjach. O ile laweta oznacza zazwyczaj przyczepę, o tyle autolaweta to cały pojazd, jaki został po prostu przystosowany do transportu innych samochodów, przeważnie powypadkowych. Różnica jest może niewielkie, ale z pewnością warto ją znać.

Jeśli zdarza się, że potrzebujesz pomocy drogowej, warto poszukać sprawdzonej firmy, która będzie oferować swoje usługi na najwyższym poziomie. Takie zabezpieczenie pozwoli Ci nie tracić czasu w przypadku kolizji drogowej bądź nagłych usterek Twojego pojazdu. Na trasie cenna jest przecież każda minuta, dlatego współpracuj jedynie z najlepszym.

Jeśli poszukujesz sprawdzonej pomocy na terytorium Łodzi, zgłoś się do pomoc drogowa Łódź. Pomoc drogowa Kamecki zapewni bezpieczną podroż przez siedem dni w tygodniu i to o każdej porze dnia i nocy.