Niektóre sytuacje drogowe zmuszają nas do szybkiej reakcji. Bywa tak zwłaszcza w przypadku wypadków bądź kolizji. Czasami musimy przystąpić do holowania pojazdu. W teorii brzmi to dość prosto, jednak w praktyce holowanie samochodu może się okazać nieco trudniejszym zadaniem, zwłaszcza jeśli wcześniej nie mieliśmy z tym do czynienia. Jak się okazuje niektóre błędy, jakie możemy przy tej czynności popełnić, mogą skutkować pewnymi sankcjami prawnymi. Jednym z takich błędów jest choćby złe używanie świateł awaryjnych, które mogą zakłócić komunikację z innymi kierowcami. Warto zatem najpierw dowiedzieć się jak prawidłowo holować pojazd aby w przyszłości nie mieć z tym żadnych problemów.

Na czym polega holowanie pojazdu?

Holowanie to nic innego, jak czynność, która polega na ciągnięciu przez pojazd silnikowy, innego pojazdu silnikowego w sytuacji, gdy przestał on być sprawny, a tym sam zdolny do samodzielnej jazdy. Dzieje się tak najczęściej w przypadku kolizji drogowych lub nagłych usterek samochodu w czasie jazdy. W takim przypadku stosuje się więc linkę holowniczą bądź ewentualnie inne połączenie pomiędzy pojazdami, które może nadawać się do holowania danego rodzaju pojazdu.

Do holowania pojazdu możemy użyć zatem przynajmniej kilku połączeń. Zazwyczaj dzieli się je na sztywne lub giętkie. Jeśli mamy zamiar holować motocykl powinniśmy użyć połączenia giętkiego, gdyż umożliwia ono łatwe odczepienie. Przepisy nie określają jednoznacznie, czym mamy holować pojazd. Do wyboru mamy między innymi: linkę holowniczą, łańcuch oraz inne przedmioty, które zapewniają bezpieczeństwo. Jeżeli jednak owa o połączeniu sztywnym, to przynajmniej jeden układ hamulców w pojeździe holowanym powinien być sprawny.

Zasady holowania pojazdu

Regulacje prawne jasno określają dopuszczalną prędkość holowania pojazdów. W obszarze zabudowanym nie możemy zatem przekroczyć 30km/h, zaś poza tym obszarem nasza maksymalna prędkość może wynosić do 60 km/h. Ponadto pojazd holujący koniecznie musi mieć włączone światła mijania, nawet jeśli widoczność jest dostateczna. Ważny jest także fakt, że pojazd holowany nie może używać świateł awaryjnych. Jest to jedna z podstawowych zasad, o których musimy pamiętać.

Poza maksymalną prędkością, równie istotna jest odległość pojazdów holujących się. Odległość ta powinna wynosić nie więcej niż 3 metry, jeżeli mamy do czynienia z połączeniem sztywnym. W przypadku połączenia giętkiego odległość może wydłużyć się od 4 do 6 metrów. Połączenie pomiędzy pojazdami musi zostać jednak odpowiednio oznakowane. Najczęściej stosuje się naprzemienne pasy białe oraz czerwone, w niektórych przypadkach możemy spotkać się z zaopatrzeniem pojazdu w chorągiewkę o barwie czerwonej albo żółtej.

Oznaczenie pojazdu holowanego

Każdy pojazd holowany, z wyłączeniem motocykla, powinien posiadać po lewej stronie ostrzegawczy trójkąt odblaskowy. czeka a pomoc drogową LódźJeżeli widoczność na drodze jest ograniczona dodatkowo musimy włączyć światła pozycyjne. Najczęstszy błąd kierowców to umieszczenie trójkąta za tylną szybą. Policjanci przeważnie przymykają na to oko i nie traktują tego jako poważne naruszenie, jednakże warto pamiętać żeby umieszczać trójkąt awaryjny po lewej stronie.
Poza oznaczeniem trójkątem odblaskowym, pojazd holowany może również wysyłać żółte sygnały blaskowe, w taki sposób, który będzie widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

Zasady holowania nie wydają się zbyt trudne, dlatego po dokładnym zapoznaniu nie powinniśmy mieć większych problemów z tą czynnością Pamiętajmy jedynie, że oznaczenie holowanego pojazdu jest naprawdę bardzo istotne, bowiem bezpieczeństwo na drodze zawsze jest najważniejsze.