Usługi pomocy drogowej bywają niezastąpione podczas wielu sytuacji drogowych. Kolizje drogowe są bowiem na porządku dziennym i mogą przytrafić się nawet najbardziej doświadczonym kierowcom. W takiej sytuacji dobrze jest zatem móc polegać na profesjonalnej firmie, która będzie potrafiła nam pomóc. Podstawową wyposażenia pomocy drogowej są oczywiście odpowiednio przystosowane auta. Warto więc dowiedzieć się jakie samochody nadają się do spełnienia funkcji lawety, a jakich zdecydowanie powinniśmy unikać. Ta informacja jest wręcz kluczowa dla każdego, kto planuje w przyszłości założyć firmę świadczącą usługi pomocy drogowej lub ewentualnie chce radzić sobie w pojedynkę z konsekwencjami kolizji drogowych.

Jakie warunki musi spełnić auto dla pomocy drogowej?

Nie każde auto może sprawować funkcje lawety, dlatego powinniśmy zacząć od kupna odpowiedniego samochodu. Zdarza się, że niektórzy Laweta Łodzi wiezie samochódkupują pojazdy, które zostały przystosowane już wcześniej, jednak jest to rozwiązanie o wiele droższe i większość osób preferuje samodzielną rozbudowę. Nie jest to jednak tak proste jak mogłoby się z początku wydawać. Niektórzy próbują zrobić to na własną rękę w zaciszu garażu, co z pewnością nie jest polecanym rozwiązaniem. Ponadto pracownik każdej stacji diagnostycznej podczas przeglądu rejestracyjnego musi poprosić nas o fakturę za usługi wykonania profesjonalnej zabudowy. Nie ma zatem co liczyć, że taki czyn przejdzie prawnie. Każde auto służące do pomocy drogowej musi być przecież bezpieczne, dlatego najlepiej postawić na usługi profesjonalistów.
Jeśli już wybieramy auto do pomocy drogowej warto przyjrzeć się bliżej modelom tylnonapędowym, które są wyposażone w most na tak zwanym bliźniaku. Jest to bardzo trwała konstrukcja, jaka nie powinna zawodzić.

Wyposażenie auta do pomocy drogowej

Samochód pomocy drogowej, koniecznie powinien zostać wyposażony w ostrzegawczy sygnał świetlny, o kolorze żółtym. Musi być on widoczny z każdej strony lawety z odległości przynajmniej 150 metrów. Dodatkowo dobrze jeśli będzie posiadał kabinę kierowcy bądź ewentualnie nadwozie także o barwie żółtej.
Poza takimi podstawowymi wymaganiami ustawodawca określił jasno również warunki techniczne jakie powinien spełniać pojazd pomocy drogowej. Na swoim wyposażeniu musi zatem mieć hol giętki, który służy do holowania motocyklu, a także hol sztywny, przeznaczony do holowania różnego rodzaju samochodów.

Wszystkie lawety muszą być zgodne z wymogami Unii Europejskiej oraz posiadać ważną dokumentację przeglądu technicznego.

Rejestracja pojazdu pomocy drogowej

Jak już wcześniej wspomniano pojazd tego typu musi zostać odpowiednio oznakowany. Jednakże równie istotne jest ustalenie dopuszczalnej ładowności, dlatego bardzo ważny jest wydruk z atestowanej wagi, gdzie zważono auto. W praktyce auta często waży się choćby na skupach złomu, gdzie znajdują się odpowiednie wagi. Nie wolno zapominać także o wymaganym wyposażeniu. Pamiętajmy aby auta pomocy drogowej poddawać częstym kontrolom bowiem często to od nich zależy bezpieczeństwo, a na nim nie wolno przecież oszczędzać. Jeśli wszystko będzie jak należy i wszystkie wymagania zostaną spełnione auto pomocy drogowej będzie można bez problemu zarejestrować.

W wielu przypadkach bardziej opłacalne będzie skorzystanie z usług firmy oferującej pomoc drogową. Koszty z pewnością będą o wiele mniejsze więc jeśli nie planujemy zakładać żadnej działalności, pozostawmy wszystko w rękach specjalistów, którzy wiedzą jak zadbać o nasze potrzeby i bezpieczeństwo.