Laweta bywa niezbędna dla praktycznie każdego kierowcy zwłaszcza w czasie sytuacji kryzysowych. Najczęściej inwestujemy w lawetę w formie przyczepki samochodowej, gdyż bywa ona najbardziej praktyczna. Wybierając lawetę tego rodzaju musimy jednak pamiętać o wszystkich wymogach, jakie powinna spełniać aby być w pełni użyteczna. Swoją uwagę powinniśmy więc skierować przede wszystkim na dane techniczne. Każdy pojazd tego typu musi przecież posiadać odpowiednie zabezpieczenia, które zapewnią nam bezpieczeństwo podczas przewożenia różnego rodzaju samochodów. Jeśli zatem decydujesz się na zakup lawety, zapoznaj się z jej wszystkimi parametrami, które mogą wydawać się najbardziej istotne oraz dzięki którym jej eksploatacja zapewni nam pełne bezpieczeństwo. Dowiedz się wspólnie z nami na co zwrócić uwagę kupując lawetę.

Wymagania techniczne lawety

Jak już wcześniej wspomniano każda laweta musi posiadać odpowiednie parametry techniczne, które sprawią, że będzie ona wręcz idealna dla naszych potrzeb. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić głównie na stosowane zabezpieczenia, jakie mają sprawić, że transportowany przez nią samochód będzie w pełni zabezpieczony na trasie. Na co dzień zdarza się mnóstwo sytuacji, które wykazują nieodpowiednie zabezpieczenie transportowanych pojazdów, co może powodować groźne kolizje, dlatego nie możemy lekceważyć tej kwestii. Co jednak oznacza dobre zabezpieczenie pojazdu?

W tym przypadku chodzi przede wszystkim o solidne oraz pewne zabezpieczenie kół samochodu. Otóż powinny być one unieruchomione w stopniu, który umożliwi transport pojazdu. Dodatkowo jeżeli laweta ma służyć pomocy drogowej powinna zostać wyposażona w wyciągarkę.

Jakość wykonania lawety

Poza parametrami technicznymi, równie istotną kwestie stanowi jakość wykonania lawety. Jest to wręcz kluczowa kwestia, która nie może Takich lawet nie używamyzostać pominięta. Jakość wykonania dotyczy w dużej mierze przyczepki samochodowej. Najważniejsza jest tutaj jej konstrukcja, czyli jakość spawów, a także połączenia śrubowe. Sprawdzić koniecznie trzeba także ramę stalową, która jest jedną z najważniejszych części lawety. Koniecznie powinna zostać zabezpieczona przed korozją. W tym celu wykorzystuje się przeważnie cynk hutniczy. Musimy dokładnie ocenić czy kupiona laweta nie będzie wymagała od nas zbyt szybkiej naprawy. Nie warto przecież inwestować pieniędzy w rzecz, która po kilkukrotnym użyciu nie będzie nadawać się do ponownego wykorzystania.

Dobra laweta powinna być wykonana ze stali, która charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, jaka pozwoli na długotrwałe użytkowanie pojazdu, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych, a także spore obciążenie ładowności. Rolę lawety może również pełnić samochód pomocy drogowej, pod warunkiem, że posiada wymagane części składowe i został dostosowany do przewozu innych samochodów. Sama laweta może być zarówno jedno, jak i dwupiętrowa, jednakże do pomocy drogowej najczęściej stosuje się lawety jednopoziomowe.

Jaką lawetę warto kupić?

To jaką lawetę mamy zamiar kupić, powinno być uzależnione od funkcji jakie ma spełniać. Do wybory mamy przynajmniej kilka rodzajów. Jeżeli laweta służyć ma głównie do transportu samochodów powypadkowych, dobrze jeśli będzie wyposażona w wyciągarkę. Ponadto sprawdzajmy zawsze czy wykonana została z wytrzymałych materiałów, które zabezpieczą ją przed czynnikami zewnętrznymi.
Warto zastanowić się również czy kupno lawety jest na pewno niezbędne. W wielu wypadkach bardziej opłacalne jest zwrócenie się do firmy specjalizującej się w pomocy drogowej, która na swoim stanie z pewnością posiada wszystkie potrzebne sprzęty.